2013.06.07.
16:44

Írta: kazaipeti

Töltsük fel a kamrát...

Tudom, hogy már mindenki főzni akar, de ez nem ilyen egyszerű. Olyan ez, mint mikor a  Karate kölyökben a srác csak a kocsit polírozta heteken keresztül,  nem tudtuk mi értelme van, de a végén mégis lenyomta a szőke gyereket. Na valahogy mi is így állunk, már megvannak azok az eszközök amikre szükségünk van, most álljunk neki feltölteni a kamrát.

Nem a kamra a fontos, a lényeg, hogy legyenek otthon olyan alapanyagok, amik elengedhetetlenek a főzéshez, így szinte bármikor össze tudunk dobni valamit, még akkor is ha üres a hűtő. Anyagilag is jobban járunk, ha nem mindig a sarki kisboltban vesszük meg az esti főzőcskéhez szükséges sajtot, vajat, zöldséget, mert egyrészt sokkal drágább, mint a nagyobb áruházakban, piacokon, másrészt nincsen választék. Ezek a dolgok nem romlanak meg gyorsan, hetekig, hónapokig elállnak, és ha van otthon alapanyag, szívesebben nekiállunk főzni.

Mondjuk nem szabad túlzásba esni, mindenből olyan kiszerelést és mennyiséget érdemes venni, amit fél éven belül biztosan elfogyasztunk. Ha néha elfogy valami főzés közben, ami pont kéne a kajába (ez elő fog fordulni),  akkor sem kell pánikba esni, gondolkozzunk kreatívan…

Fűszerek

__spices___by_kimberleephotography-d5ifqhj.jpg

Alap: só (tengeri), szemes feketebors (az örlőbe, tudjátok), pirospaprika (lehetőleg házi), köménymag, chili (őrölt, darált), rozmaring (őrölt), kakukkfű, oregano, bazsalikom, majoranna, zöldséglevél, babérlevél, zsálya, kapor, szárított zöldségkeverék (nem delikát), fahéj, vanília, sütőpor

Extra: lestyán, tárkony, sáfrány, koriander, mustármag, római kömény, gyömbér, kurkuma, zöldbors, színes bors, szerecsendió, curry fűszerkeverék

A fűszereknél fontos, hogy megfelelően tároljuk őket (zárható doboz) és maximum egy éven belül érdemes felhasználni őket, mert az aromák és ízek elillannak, hiába borítottunk az ételbe egy fél zacskóval. Én nem javaslom senkinek a különböző csodaporokat, fűszerkeverékeket (ebből azért vannak egészen jók is) mert általában tele vannak ízfokozókkal, sem a "gulyáskrém-delikát-erőspista" szentháromságot, mert elnyomják az ételek igazi ízét (mondjuk a csípős piros aranyat mai napig imádom a vajas kenyéren). A legjobb ha tudunk tartani otthon a konyhaablakban vagy a teraszon fűszernövényeket, mert frissen leszedve sokkal zamatosabb lesz tőle a főztünk.

Szószok, hűtőben tartandó cuccok

fridge_by_franzissca-d5cx8fh.jpg

Hűtő/szekrény: szójaszósz, teriyaki-szósz, worchester-szósz, halszósz (az első négy haladóknak ajánlott), tabasco, mustár, dijoni mustár, majonéz, ketchup, vaj, margarin, zsír, tej, citromlé (100%-os), alap zöldségekből, gyümölcsökből pár darab (paradicsom, paprika, uborka, gyökér/petrezselyem, répa, karalábé, zeller, alma, banán, citrom), 30-40 dkg füstölt húsos szalonna (pl. kolozsvári), fél szál jó minőségű kolbász, sajtok (parmezán, trappista, feta, esetleg valami füstölt)

A keleti ízvilághoz elengedhetetlenek a szószok. Mustárból érdemes akár több fajtát is tartani, a sznobok csak házi ketchupot és majonézt esznek (vagy ezt sem), szerintem érdemes azért otthon tartani egy-egy jó minőségű tubust, de csak módjával. Én margarin helyett csak vajat tartanék a hűtőben, sokkal egészségesebb szerintem, mint a hidrogénezett növényi olaj, de tény, hogy kalória az van benne bőven. A zsírtól szintén nem kell félni: egy kis mangalica vagy liba/kacsazsírtól senkinek nem lesz baja, nem fog a koleszterinje elszállni, maximum enni fog egy jóízűt.

Tartós élelmiszerek

pantry_at_the_manor_by_apacz-d4twi24.jpg

A konyhaszekrénybe: napraforgó olaj, olívaolaj (extra szűz), balzsamecet, ecet, búzaliszt, teljeskiőrlésű liszt, kukorica dara, búzadara, zsemlemorzsa, köles, bulgur, durum száraztészta (penne, spagetti, amit szeretünk…), levestészta, barna rizs (előgőzölt), cukor, barnacukor, méz, tojás, kávé, tea, főzőtejszín, sűrített paradicsom konzerv, hámozott darabolt paradicsom konzerv, ananász konzerv, halkonzervek (szardínia, tonhal, stb..), száraz bab, sárgaborsó, babkonzerv, kukorica konzerv, néhány üveg lekvár és savanyúság, abonett (vagy puffasztott rizs), szárított erdei gombák, mazsola, kakaó, müzli (vagy gabonapehely), 1-2 kg hagyma, 1-2kg krumpli, 3-4 db fokhagyma, 2-3 db lilahagyma

A fagyasztóba: 2-3 adag hús amit szeretünk (próbáljunk meg frisset venni inkább, de néha jól jön a fagyasztóból előkapva), zöldborsó, zöldbab, spenót, erdei gyümölcs, 1-2 adag tengeri hal

Ezen kívül persze még lehet venni bármilyen konzervet, és fagyasztott cuccot, de nem érdemes. Az alapanyagok kiválasztásánál mindig az alábbi sorrendet kövessük: friss alapanyag, ha nincs akkor fagyasztott, ha az sincs akkor konzerv (vagy találjunk ki mást). Próbáljuk meg kerülni a feldolgozott ételeket, mert a bennük lévő felesleges zsíroktól és cukroktól csak hízunk és puhul a testünk, az adalékanyagok pedig maximum a csajok narancsbőrének jelentenek tápanyagot. Inkább minél több szezonális friss zöldséget és gyümölcsöt használjunk-fogyasszunk. Természetesen mindegyik alapanyagról egy egész posztot lehetne írni, (miért durum tészta, vaj vs. margarin vs. zsír, mi az a köles, stb..) fogok is, de erre még egyelőre nincsen szükség, majd később. Ha kihagytam valami feltétlenül fontosat, szóljatok, a jövő héten akár már főzhetnénk is valamit...

1 komment

Címkék: technológia alapfelszerelés konyhafelszerelés

A bejegyzés trackback címe:

https://pedifoz.blog.hu/api/trackback/id/tr425349958

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tobi a sznob 2013.06.18. 09:55:18

Egy pár infóval egészíteném ki a cikket a sznob trendekről:
- Amennyiben módunkban áll mindig friss alapanyagokból főzzünk
- Lehetőség szerint a helyi kistermelőktől vásároljunk (éljen a piac, vásárcsarnok, kis delikát bolt, stb.)
- Alapvető élelmiszerekből, ami megtalálható hazánkban is, törekedjünk arra, hogy a HAZAIT válasszuk (igen akkor is ha 20 forinttal drágább)
(Kövessük a svájci példát: egy svájci ha szüksége van valamire, akkor megnézi, hogy beszerezhető és a közvetlen közelében, ha nem akkor megpróbálja beszerezni a város/falu más részéről. Ha ott sincs akkor mondjuk 30 km. körzetben néz körül. Ha továbbra se talál akkor elmegy akár a kanton határáig, majd jönnek a szomszédos kantonok. Ha ez se jön be akkor körülnéznek egész Svájc területén és ha nem található meg Svájcban akkor valószínűleg olyan dologra nincs is szükség!)
- A sznobok is teljes mértékben támogatják az otthoni fűszernövények termesztését (ha naponta meglocsolod nincs vele gond)

Miagi mester most már akkor dobjunk össze egy jó kis szabadtartású kapirgálós tyúk tojásából rottyantott házi kézműves szittya-magyar hátrafelenyilazós, nyereg alatt puhított rántottát... vagy valamit :D

u.i. halál a levéltetvekre!
süti beállítások módosítása